Dolar : Alış : 6.0824 / Satış : 6.0934
Euro : Alış : 6.5654 / Satış : 6.5772
HAVA DURUMU
hava durumu

balikesir9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 3 Kategoride 20 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ARKEOPARK PROJESİ BURHANİYE’NN TARHİNE DEĞER KATACAK

28 Mart 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Çanakkale Haberleri»ARKEOPARK PROJESİ BURHANİYE’NN TARHİNE DEĞER KATACAK

Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın talimatı ile hazırlanan Arkeopark Projesi ile Ören Mahallesine Adramyttieon Antik Kenti ve arkeolojik kazıları ile yöreye kazandırdığı tarihsel ve arkeolojik kimliğe uygun arkeolojik temalı bir kamusal yeşil alan kazandırılacak.

Burhaniye Belediyesi kentin tarihi ve kültürel yapısına da sahip çıkıyor. Bu kapsamda hazırlanan “Arkeopark projesi” ile Ören Mahallesine Adramyttieon Antik Kenti ve arkeolojik kazıları ile yöreye kazandırdığı tarihsel ve arkeolojik kimliğe uygun arkeolojik temalı bir park yapılması planlanıyor.

Arkeoparkların dünyada da yeni gelişen bir kavram ve uygulama olduğunu belirten Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, “Türkiye’de de halen hepsi tasarım ve uygulama aşamasında olan az sayıda örnek bulunmaktadır. Bu çerçevede Ören Arkeopark da Türkiye’de ki öncü uygulamalarımızdan biri olacak.

Tasarım çalışmalarıyla arkeolojik mirası ön plana çıkararak sergileme alanları ve ilgili kamusal alanlar yaratılacak. Proje kapsamında Açık ve Kapalı Sergileme Alanları, Amfi Tiyatro, Oturma Köşeleri, Çocuklar için Eğitici-Öğretici Oyun Alanları, Yeme-İçme ile Alışveriş Mekânları hazırladık” dedi.

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika