Dolar : Alış : 6.0824 / Satış : 6.0934
Euro : Alış : 6.5654 / Satış : 6.5772
HAVA DURUMU
hava durumu

balikesir9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 3 Kategoride 20 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Körfezimize Üniversite kuracağız

22 Mart 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Edremit Haberleri»Körfezimize Üniversite kuracağız

Körfez Bölgesi’nin hak ettiği yatırımlara kavuşması için master planlar hazırlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yücel Yılmaz, “Körfezimize üniversite kuracağız, doğa hatları, Körfez yan yolları, Ayvalık kesintisiz kıyı projesi ile 4 mevsim turizmi canlandıracağız. Zeytin ağacı kadar kadim ve her dem yeşil bir körfezi oluşturacağız” dedi.

KÖRFEZE ÜNİVERSİTE

2019-2023 döneminin Balıkesir için tam bir kalkınma dönemi olacağını vurgulayan Cumhur İttifakı AK Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yücel Yılmaz, “Dünyada artık ülkeler değil şehirler yarışıyor. Balıkesir’in 2014’te Büyükşehir olmasıyla birlikte biz de yarışan şehirlerin arasına girmeye hak kazandık. Eğitime büyük yatırım yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.  Balıkesir Üniversitesi Teknopark kuruluyor, Bandırma Üniversitesi kuruldu, sıra şimdi Körfez’e bir üniversite kurmaya geldi. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile konu hakkında istişarelerde bulunduk. Sayın Cumhurbaşkanımız da üniversitenin uygun olduğunu dile getirdi. Gerekli girişimlerde bulunduk. Burhaniye’ye Körfez Üniversitesi kurulması yönündeki çalışmalarımıza milletvekillerimiz Balıkesir Üniversitesi Rektörü ve Yüksek Öğretim Kurumu da destek oluyorlar.  Üniversitemiz Körfez’de bir fabrika gibi olacak.  Üniversitenin kurulması bölge ekonomisinin canlılığını da 12 aya yayacağına inanıyoruz” dedi.

KÖRFEZ’İN DOĞASI, DENİZİ,

TERMALİ, ZEYTİNİNİ TANINACAK

Balıkesir Turizm Master Planı’nı da hazırladıklarını ve çok ciddi bir çalışma yürüttüklerini belirten Yücel Yılmaz, Körfez’e yapacakları;  eğitim, turizm, tarım ve sanayi yatırımları ile Körfez’in hak ettiği değeri bulacağını söyledi. Öncelikle Balıkesir’in doğasını Türkiye’nin tanıyacağını vurgulayan Yılmaz, “Manyas-Gönen-Balya Doğa hattı, Kapıdağ Doğa hattı, Dursunbey-Sındırgı-Bigadiç Doğa hattı, ve Ayvalık-Kaz Dağları Doğa hattı turizmi 12 aya yaymamızda büyük bir etken olacak.  Erdek- Marmara, Körfez kıyı turizmini canlandırmak için kıyı sezonu uzatacağız. Gönen, Susurluk, Altıeylül,Hisaralan, Pamukçu, Bigadiç ve Ayvalık’ta termal turizmi canlandıracağız. Zeytin ağacı kadar kadim ve her dem yeşil bir körfezi oluşturacağız.  Eşsiz Zeytinimizi tüm dünya tadacak. Körfeze yapacağımız 700 milyon liralık yatırım sayesinde 12.700 kişiye de istihdam sağlayacağız.” dedi.

“KESİNTİSİZ SAHİL KIYI BANDI”

Körfeze yeni ulaşım bağlantı ağları kazandıracaklarını da vurgulayan Yılmaz,  “Ayvalık’a yapacağımız kesintisiz kıyı projesi ile 4 mevsim turizmi canlanacak.  Bu sayede körfez de turizm sektörü hızla büyüyecek ve bölge halkımız da bunlardan ekonomik olarak büyük bir fayda sağlayacak. 450 yat bağlama kapasiteli Lale Adası Yat limanı Körfez bölgesini daha cazip hale getirip turist çekecek.  Bunlar sayesinde, tarihi kent merkezinin sokakları canlanacak, sahilin etkin bir şekilde kullanımı sağlanarak, kentin tarihi değerleri gün yüzüne çıkacak.  Gömeç turizm yatırımlarının merkezi olacak. Akçay-Güre ve Altınoluk sahillerinde, kıyı erozyonu son bulacak yatırımlar artacak” dedi.

Haber: Kadir Aydınışık

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika